از دیگران

عکس و متن : دان مک کالین | Don McCullin -Biafra 1968
 
مرگ به خاطر گرسنگی احتمالا طولانی ترین نوع مرگ است.با نگاه به چشم‌های بچه های هشت نه ساله و گاهی حتی کوچکتر که دارند از گرسنگی می‌میرند و دیدن مقعد بیرون زده آنها و مگس‌هایی که در چیزی که ازشان آویزانن پرواز می کنند،وقتی‌ از آنجا دور میشوی و به خانه ات در انگلیس بر میگردی و میبینی‌ بچه‌های کاملا سالمت برای خوردن ناهارشان ادا در می‌آورند ، آن‌ وقت دچار نوعی سردرگمی و شک درباره انسانیت میشوی..
مشکل عکس گرفتن از صحنه های این چنینی این است که به تعهدت لطمه میزند.....
آنجا از یک پسرکِ زال عکس گرفتم و رفتم.اما او دنبالم آمد و از دستهایم آویزان شد.هروقت در تاریک خانه هستم و این عکس را ظاهر می‌کنم ترس همه وجودم را می‌گیرد.آن‌ پسر و خیلی‌ از آدم هایی که در آن‌ تصویر بودند زنده نماندند. آن‌ وقت از خودت می‌پرسی‌ که این کار را چطور می‌تونم توجیه کنم و چطور می‌تونم این کار را انجام ندهم.در موقعیتی گیر میکنی‌ که در هر صورت بازنده ای. میخواهی‌ بروی و توجه همه را به آنجا جلب کنی‌.شاید موجب زنده ماندان بقیه شوی..اما چون قرار نیست جانِ آن‌ پسرک راا نجات دهی‌ ، بنابر این به هر دست آوردی که برسی‌ چه کوچک چه بزرگ باز هم ،آنجا را در حالی‌ که ترک میکنی‌ که دستانت به گناه آلوده است.
 
/ 5 نظر / 14 بازدید
ستاره سهیل

:) :(

نسیم

می خوام برات نظر بگذارم ولی.....هیچ حرفی ندارم ....

ای وای اینجا نذری میدیم و شکم سیرها سرش دعوا میکنند؛اضافه غذا هم کنار کوچه وخیمه ها دیده میشه اونجا از نبود غذا .... عدل وعدالت اینجا زیر سوال میره!!

امیر

وای خیلی عکس بدی بود...خیلی ...

سحر

نتونستم بخونمش...